ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הינו הליך בו כל אדם יכול לקבוע מה יקרה עמו ככל וחס וחלילה לא יוכל לדאוג לענייניו, ומי יהא האפוטרופוס שלו במקרה שכזה.

מדובר בהליך חדש יחסית בו עורכי דין בעלי רישיון מיוחד לעריכת ייפוי כוח מתמשך מוסמכים להכין ייפוי כוח שכזה לכל אדם.

עו"ד נורית פסטינגר ממשרדנו בעלת רישיון מיוחד לעריכת ייפוי כוח מתמשך וזו עושה תכופות ייפויי כוח שכאלו ללקוחותינו ובעלת ניסיון רב בתחום.

עד התיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות לא היה ניתן להחליט מי יהיה אפוטרופוס על אדם מסוים טרם שהפך לחסוי (אדם שאינו כשיר לדאוג לענייניו הרפואיים, הכלכליים והאישיים או חלקם), כך שהיה צורך לחכות ולראות אם אדם כלשהו הפך לחסוי ואז היה צורך להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס תוך בחינת הרווחה את החסוי, את האפוטרופוס המוצע, ב"כ האפוטרופוס הכללי היה בוחן זאת גם כן וכך בית המשפט, הליך שהינו סבוך וחודרני.

כמו כן בהיעדר ייפוי כוח מתמשך על האפוטרופוס לחסוי להגיש דוחות באופן תכוף לאפוטרופוס הכללי, האפוטרופוס אינו יכול להחליט לבדו על דברים רבים למען החסוי שהינו בדרך כלל בן משפחה, לבקש תקציב הנקרא "סל מחיה" לחסוי ועוד, ובעצם המדינה מפקחת על כל צעד של האפוטרופוס.

כיום כאמור כל אדם יכול להחליט מי יהיה האפוטרופוס עליו במידה ויהיה חסוי, וכן ליתן הוראות מפורטות בדבר רצונותיו עת חס וחלילה יגיע למצב שכזה.

מדובר בהליך פשוט יחסית וחשוב ביותר, אשר מונע הליכים קשים בעתיד וכן מונע התערבות של המדינה בחייו של החסוי, חוסך הוצאות רבות בהמשך הדרך וכן חוסך קשיים ומריבות בין בני המשפחה בדבר מי יהיה האפוטרופוס, מה יהיו סמכויותיו ועוד.

הליך זה מומלץ ביותר, והינו פשוט ומהיר, כך שכל אדם יכול לדאוג לעתידו ולא להיות לוי בגורמים חיצוניים.

ייפוי כוח מתמשך

אנו מניחים שצא לכם לשמוע את הביטוי "ייפוי כוח מתמשך" לא פעם בחייכם, אך יחד עם זאת אם יורדים לעובי הקורה אנו מגלים כי מרבית האנשים עדיין לא יודעים מה ייפוי כוח מתמשך אומר ומה הן ההשלכות שלו. כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנחנו מדברים על מסמך משפטי לכל דבר ועניין אשר תפקידו להסדיר לא מעט סוגיות של כלכלה, בריאות ושאר נושאים אישיים אחרים. אם הגעתם לפה אנו מניחים שיש לכם לא מעט שאלות בכל הקשור לייפוי כוח מתמשך – משרד עורכי דין גנון ופסטינגר כאן על מנת לענות כלם על כל השאלות.

יורדים לעובי הקורה: מה הוא למעשה ייפוי כוח מתמשך?

כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנו מדברים על מסמך משפטי לכל דבר אשר תפקידו לתת לכל אדם את האפשרות לתכנן את העתיד שלו בצורה נכונה כאשר הוא בעל יכולת ומסוגלות להסתכל בצורה אובייקטיבית ונכונה קדימה. דרך ייפוי כוח מתמשך יכול אדם למנות מיופה ייעודי אשר יוכל לפעול בשמו של המייפה(הממנה) בתחומים שונים הנוגעים לחייו: כלכלה, בריאות ושאר נושאים אישיים אחרים. במהלך כתיבת ייפוי כוח מתמשך יכול המייפה לקבוע אילו הרשאות יינתנו למיופה ואיך הוא ירצה שאותו מיופה יפעל בהתאם לצרכיו היום-יומיים של המייפה, החלטות בריאותיות וגופניות, החלטות חברתיות, החלטות פיננסיות ואף החלטות הנוגעות בכל הקשור לרכושו של אותו אדם.

כתיבת ייפוי כוח מתמשך: למה אנחנו צריכים להתייחס?

אנו מאמינים כי כתיבת ייפוי כוח מתמשך הוא בגדר מלאכת מחשבת של ממש ויש להתייחס אליו ברצינות רבה. מאחר ומדובר במסמך משפטי לכל דבר ועניין אנו מציעים לרדת לעובי הקורה ולציין את הדרך בה הייתם רוצים שאותו מיופה ינהג בכספכם ובכם כאשר לא תהיו כשירים. בין הדברים אליהם אנו נרצה להתייחס בכתיבת ייפוי כוח מתמשך:

 • רכוש – לכל אחד מאיתנו יש רכוש אותו הוא צבר במרוצת השנים, על מנת לוודא כי הרכוש שלנו לא יגיע לידיים הלא נכונות אנו מציעים לכם לרשום לפרטי פרטים איך הייתם רוצים שתיעשה החלוקה ברכוש שלכם, כמו כן הצורה בה יתנהגו אל הרכוש שלכם ברגע שלא תהיו כשירים יותר לדאוג לו בעצמכם.
 • החלטות פיננסיות – במסגרת כתיבת ייפוי כוח מתמשך תוכלו לרשום את הדרך בה הייתם רוצים שתתקבלנה החלטות פיננסיות, כמו כן תוכלו להגביל ואף לאסור החלטות פיננסיות שונות – חתימה על עסקאות נדל"ן בשמכם, הלוואות שונות ושאר פעולות פיננסיות אחרות יכולות להיות אסורות ו/או מוגבלות עד תקרת סכום מסוים ובהתקיים תנאים נדרשים.
 • חיי היומיום – במהלך כתיבת ייפוי כוח מתמשך אנו מסדירים את כל העניינים הקשורים לחיי היום-יום של המייפה(ממנה), במהלכו אנו מדברים על רווחתו האישית של אותו אדם, מקום מגוריו, עניינים גופניים וחברתיים.
 • בריאות – בייפוי כוח מתמשך אתם מתייחסים לדרך בה הייתם רוצים שהמיופה יתייחס לנושאים הבריאותיים שלכם. כמו כן, תוכלו לבחור מינוי שונה לענייני בריאות בלבד.

כתיבת ייפוי כוח מתמשך: לא להקל ראש

כאשר אנחנו מדברים על כתיבת ייפוי כוח מתמשך אנו לא מקלים מראש כלל, מאחר וסמכות מיופה כוח הינן רחבות במיוחד ונותנות לו את האפשרות לפעול בלא מעט מישורים ובשמו של הממנה. אנו רואים בכתיבת ייפוי כוח מלאכה לא פשוטה כלל. כמו כן, חתימה על ייפוי כוח מתמשך צריכה להיעשות אל מול עורך דין המתמחה בתחום ובעל רישיון מיוחד, אשר בודק כי כל הדברים הוסדרו בצורה נכונה, חכמה וללא שום מניעים "נסתרים".

מי רשאי לערוך ייפוי כוח מתמשך?

כאשר אנחנו מדברים על אנשים הרשאים לערוך ייפוי כוח מתמשך אנו רואים כי מדובר בפרוצדורה אשר לא מעט אנשים יכולים לקחת בה חלק.

 • תושבי ישראל
 • בגירים מעל גיל 18
 • תושבים צלולים המבינים את המשמעות וההשלכות של עריכת ייפוי כוח תוך כדי אישור עורך דין ו/או נוטריון כי הם אכן צלולים בעת חתימתם

מי רשאי להתמנות כמיופה כוח?

כאשר אנחנו מדברים על אנשים היכולים להתמנות כמיופה כוח אנו רואים:

 • תושבי ישראל מעל גיל 18
 • לא מוכרז ו/או הוכרז בעבר כפושט רגל
 • אינו העורך דין ו/או בעל המקצוע אשר בפניו נערך ונחתם ייפוי הכוח
 • לא משמש כמיופה כוח עבור יותר מ3 ממנים (חריגים – בהנחה ומדובר בבני משפחתו הגרעינית).
 • אדם פרטי בלבד (לא חברות, תאגידים ו/או ארגונים שונים).
 • מי שלא מונה לו אפוטרופוס

 

החשיבות בעבודה עם עורך דין ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי אשר מחלק לא מעט אחריות אל המיופה שלכם, לכן כאשר אנחנו כותבים ייפוי כוח אנו צריכים לדעת כי אנו עושים זאת בצורה נכונה תוך כדי שאנחנו מבטיחים בצורה נכונה את הדרך בה היינו רוצים שיטפלו בנו וברכוש שלנו כאשר לא נהיה כשירים יותר לדאוג לכל אלו בעצמנו. לכן, אנו ממליצים לכם לפנות אל עורך דין המתמחה בייפוי כוח מתמשך אשר יעזור לכם להסדיר בצורה נכונה, מקצועית ויעילה את המסמך. כך תוכלו להימנע מלא מעט אי הבנות, מחלוקות ו/או שאר סכסוכים משפחתיים אשר יכולים "לפרוץ" כתוצאה מייפוי כוח מתמשך אשר נכתב בצורה חובבנית ולא מקצועית.

בחירת עורך דין ייפוי כוח מתמשך: מלאכת מחשבת של ממש

כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנו מדברים על מלאכת מחשבת של ממש הדורשת לא מעט מקצועיות והתייחסות לפרטים הקטנים ביותר, לכן אנו נצטרך לעבוד עם עורך דין ייפוי כוח מתמשך בעל ניסיון ומוניטין בתחום. כאשר אנחנו בוחרים עורך דין ייפוי כוח מתמשך אנו צריכים לשים לב אל מספר דברים:

 • ניסיון – בדקו כי אותו עורך דין שפניתם אליו הינו בעל ניסיון בתחום ועבד במרוצת השנים אל מספר רב של לקוחות בתחום ייפוי כוח מתמשך, כמו כן מאחר וייפוי כוח מתמשך יכול ליצור לא מעט מחלוקות בנושאים משפחתיים עתידיים אנו ממליצים לוודא כי עורך הדין שלכם מגיע מתחום דיני המשפחה מאחר ונדרשת הבנה ורגישות לא קטנה.
 • מוניטין – בדקו כי עורך הדין שלכם בעל מוניטין בתחום והינו מבין, חי ונושם את התחום. תוכלו למצוא לא מעט מידע אודות עורך הדין שלכם ברשתות החברתיות, במנועי החיפוש ואף מחברים, מכרים וקולגות לעבודה.
 • חיבור ברמה האישית – עליכם לזכור כי אתם ניגשים לפני כתיבת מסמך משפטי בעל משמעות משפטית לא קטנה אשר יכול להשפיע על חייכם בצורה משמעותית, לכן אנו מציעים לכם להיפגש עם עורך הדין ולוודא כי אתם משדרים על אותו "תדר", כמו כן שישנו חיבור ברמה האישית ואתם מרגישים שאתם יכולים לסמוך על אותו אדם.

 

ייפוי כוח מתמשך: האם קיימים מנגנוני פיקוח?

לא מעט אנשים תוהים האם ישנו מנגנון פיקוח אשר לוקח חלק בתהליך ייפוי כוח מתמשך, כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנו למעשה מדברים על מסמך משפטי אשר במהלכו הממנה(אותו אדם הבוחר לכתוב את ייפוי הכוח) בוחר למנות עבורו אדם אשר יהיה אחראי על מגוון רחב של פעולות הקשורות אליו כאשר אותו אדם לא יהיה כשיר לעשות זאת בעצמו. לרוב בחירות אלו נעשות על גבי מערכות יחסים משפחתיות, חברתיות ונשענות ברובן על אמון ועל היכרות מרובת שנים. המחוקק סבר שבשונה מאפוטרופוס, במקרה של ייפוי כוח מתמשך אין הצדקה מלאה למנגנון פיקוח שוטף, אך יחד עם זאת המחוקק סבר שיש צורך להסדיר את עולם ייפוי הכוח יחד עם מספר של חוקים ותקנות. בין התקנות אנו יכולים לראות:

 • ייפוי כוח מתמשך בליווי עורך דין – כאשר אנחנו ניגשים לכתוב ייפוי כוח מתמשך אנו צריכים לעמוד אל מול עורך דין ו/או נוטריון אשר יערוך ויאשר את ייפוי הכוח. כמו כן, אסור לאותו עורך הדין להיות בעל עניין אישי הקשור לאותו ממנה. כמו כן, על אותו אדם לעבור הכשרת חובה בתחום הניתנת על ידי האפוטרופוס הכללי.
 • ייפוי כוח ניתן לאפוטרופוס הכללי – לאחר שכתבתם את מסמך "ייפוי כוח מתמשך" תצטרכו להעביר את אותו מסמך אל האפוטרופוס הכללי אשר ינהל במשרדו את רשימת ייפוי הכוח המתמשכים ורשימת המיופים. מעת לעת משרדו של האפוטרופוס הכללי ישלח לממונה תזכורת על ייפוי הכוח, כמו כן יוודא כי ייפוי הכוח נעשה בהתאם לצרכיו ורצונו של אותו מייפה עת כתיבת המסמך.
 • החלטות משותפות – ממנה הכוח יכול להגביל את כוחו של מיופה הכוח תוך כדי שהוא רושם לפרטי פרטים איך ירצה שינהג בכספו, ברכושו ובענייניו הבריאותיים. כמו כן, יכול המייפה לקבוע אנשים נוספים אשר המייפה יצטרך ליידע אותם על כניסת ייפוי הכוח לתוקף ועל כל פעולה אשר הוא מבצע.
 • אם יש ספק אין ספק – בהנחה ויש ספק לעורך דין ו/או נוטריון המתמחה בתחום כי הכתיבה של המסמך נעשית לא בלב שלם ובתום לב, רשאי אותו אדם לבטל את תקינות המסמך ולא לאשרו כלל.

 

ההבדלים בין צוואה לבין ייפוי כוח מתמשך

לא מעט אנשים מקשרים צוואה לייפוי כוח מתמשך, אך יחד עם זאת לא מדובר באותו דבר כלל. כאשר אנחנו מדברים על צוואה אנו למעשה מדברים על מסמך אשר מקבל תוקף משפטי מלא אך ורק לאחר שכותב הצוואה הולך לעולמו. יחד עם זאת, כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנו מדברים על מסמך משפטי אשר נכתב לפרטי פרטים ומסדיר באילו מצבים ינתן ייפוי כוח מתמשך לאדם אשר יהיה אחראי לנושאים הקשורים לאותו אדם בזמן חייו הפעילים בלבד. חשוב לציין שכאשר הממנה בייפוי כוח מתמשך הולך לעולמו כך גם ההרשאה והסמכות של מיופה הכוח נגמרת ויש לפעול לפי הצוואה אם ניתנה.

 

מה הם היתרונות הטמונים בייפוי כוח מתמשך?

עד עכשיו דיברנו על החשיבות של עריכת ייפוי כוח מתמשך, אך יחד עם זאת עדיין לא דיברנו על היתרונות הרבים הטמונים בייפוי כוח מתמשך. כאשר אנחנו מדברים על ייפוי כוח מתמשך אנו רואים לא מעט יתרונות אשר גורמים לאנשים רבים לערוך ולכתוב מסמך זה:

 • היכולת להשפיע היום על המחר – אנו חושבים כי הזמן הטוב ביותר לערוך ייפוי כוח מתמשך היה אתמול, אם בכל זאת לא הצלחת לעשות זאת אתמול, כנראה שהיום זה היום הטוב ביותר לעשות זאת. כאשר המייפה צלול בדעתו יש לו את האפשרות לרדת לפרטי פרטים בצורה הטובה והנכונה ביותר תוך כדי שהוא משפיע בצורה נכונה ובריאה על העתיד שלו, של המשפחה הגרעינית והמורחבת שלו. למעשה, היכולת להשפיע היום על המחר זו הסיבה המרכזית בגללה אנשים בוחרים לערוך ייפוי כוח מתמשך.
 • למנוע סכסוכים משפחתיים – אם יורדים לעובי הקורה אנו מגלים כי במרוצת השנים התגלו לא מעט סכסוכים משפחתיים שונים אשר נשענו סביב תחומי אחריות של כל אחד מן המשפחה הגרעינית, אפוטרופוס וייפויי כוח שונים. על מנת להימנע ממצבים בהם נוצרים סכסוכים משפחתיים אצל האהובים והיקירים שלכם תוכלו להסדיר מסמך ייפוי כוח מתמשך אשר במהלכו תרשמו מי יהיה אחראי ועל אילו תחומי אחריות וכך למנוע לא מעט ויכוחים וסכסוכים משפחתיים.
 • ניתן להגדרה, שינוי ו/או ביטול – כאשר אנחנו מדברים על מסמך ייפוי כוח מתמשך אנו למעשה מדברים על מסמך בו יש אפשרות למייפה(ממנה) לקבוע את כל התנאים בהם ינתן ייפוי כוח מלא, חלקי ובאיזה נושאים לממונה שלו. ייפוי כוח מתמשך אינו עובד לפי תבנית קבועה ונותן לכל אדם את האפשרות לרשום את הכל בהתאמה אישית בהתאם לצרכים ולדרישות שלו. כמו כן, ניתן לבטל מסמך ייפוי כוח מתמשך בעת הצורך.
 • להסדיר הכל בצורה נכונה, בריאה ומסודרת – ייפוי כוח מתמשך נותן לכם את האפשרות להסדיר הכל בצורה נכונה, בריאה ומסודרת. על מנת להימנע מאי נעימויות בעתיד אתם מסדירים כבר מהיום את הכל בצורה חכמה ונכונה – איך הייתם רוצים שיטפלו בכם, בכספכם, ברכוש שלכם, בבריאות שלכם, בנושאים החברתיים הקשורים אליכם ועוד. כאשר ישנו טופס מסודר בו הכל מפורט לפרטי פרטים אתם יכולים להיות בטוחים כי הדברים יעשו בצורה מושלמת ללא שום תהיות, ספקות ו/או סייגים.
 • מונע הוצאות כלכלית מיותרות – מאחר והכל נכתב כבר מבעוד מועד ומוסדר אתם חוסכים ליקרכם זמן רב ולא מעט כסף אשר היה הולך על בנקים, עורכי דין, נותני שירות כאלה ו/או אחרים ובתי המשפט השונים.

הפעלת ייפוי כוח מתמשך: איך זה עובד?

הפעלת ייפוי כוח מתמשך יכולה להיעשות אך ורק אם אחד מן הקריטריונים הרשומים במסמך ייפוי כוח מתמשך של אותו אדם נותנים את האפשרות, כמו כן במצבים בהם אותו אדם אינו צלול בדעתו ואינו יכול לקחת החלטות בריאות, נכונות וצלולות בכל הקשור לעתיד שלו, קרי זה הזמן להפעיל את ייפוי הכוח. מאחר ו"צלול בדעתו" הוא גבול צר ודק במיוחד יכול המייפה לנסח לפרטי פרטים מה נחשב למצב בו יוגדר אותו אדם "אינו צלול בדעתו".

כמו כן, כאשר תרצו להפעיל ייפוי כוח מתמשך תצטרכו לעבור מספר שלבים:

 • חתימה על טופס הצהרה אשר מאשר את תקינות המסמך ונותן מתן תוקף לייפוי כוח מתמשך.
 • הפעלה באמצעות הזדהות באמצעות כרטיס חכם ו/או האישור האישי במערכת האפוטרופוס הכללי(למי שנרשם מבעוד מועד למערכת), בהנחה ואותו מיופה לא נרשם עליו להגיע למשרד האפוטרופוס הכללי במחוז הרלוונטי.
 • לאחר חתימה של טופס הצהרה ייבדקו כל המסמכים ולאחר מכן יפיק האפוטרופוס הכללי אישור כניסה לתוקף של ייפוי כוח מתמשך.

 

יפוי כוח מתמשך: האם ניתן להתחרט?

לא מעט אנשים תוהים האם ניתן לבטל יפוי כוח מתמשך מאחר ואותו מסמך עושה רושם של מסמך "מחייב" במיוחד. יחד עם זאת עליכם לזכור כי מטרתו של המסמך הוא להסדיר בצורה הטובה ביותר את החיים שלכם כאשר לא תהיו כשירים לטפל בהם בעצמכם והינו מסמך זכות ולא חובה. כתוצאה מכך ניתן לבטל יפוי כוח מתמשך בכל שלב בהנחה והמיופה(ממנה) צלול בדעתו ויודע את ההשלכות.

 

עורך דין ייפוי כוח מתמשך: משרד עו"ד פסטינגר & גנון

זה הזמן שלכם להשפיע היום על המחר ולמצוא עורך דין ייפוי כוח מתמשך בעל ניסיון ומוניטין בתחום. משרד עו"ד פסטינגר & גנון הינו אחד מן המשרדים המובילים באזור הצפון והפך במרוצת השנים לשם נרדף לאלפי לקוחות בתחום דיני ירושה ומשפחה. המשרד מספק שירות אישי וצמוד ללקוחותיו תוך כדי מקצועיות עד לכדי הגעה לתוצאה הרצויה. כתיבת ייפוי כוח מתמשך היא מלאכה לא קלה במיוחד בדיוק לשם כך אנו נמצאים פה עבורכם על מנת לעזור לכם להסדיר בצורה נכונה, חכמה ובריאה את כל הדברים. אנו מאמינים כי עריכה נכונה של ייפוי כוח מתמשך יכולה לחסוך לא מעט סכסוכים משפחתיים ו/או בעיות הנובעות כתוצאה מחוסר בהירות במסמך עצמו.

 

צרו איתנו קשר היום

מלאו פרטים לתיאום פגישת ייעוץ: